Dornova metoda

 

Záznam rozhovoru otištěného v týdeníku Princip Děčín

Když klasické masáže proti bolesti nepomáhají

Také patříte mezi ty, které často bolí hlava, ačkoliv jste nic nepopíjeli? Také se Vám stane, že nemůžete otočit krkem nebo se ohnete a už se nenarovnáte? Pak mohu na základě vlastní zkušenosti i řady přátel doporučit „dornovku“. Že jste tenhle výraz ještě neslyšeli? Nevadí, s paní Milenou Staňkovou, která se již delší dobu touto metodou zabývá, vám všechno vysvětlíme.

Jak jste se k „ dornovce“ dostala?
Mnoho přátel má problémy s páteří, s klouby a kostmi. klasické masáže nepomůžou , a když, tak jen dočasně. Stále jsem hledala, jak bych mohla pomoci, až jsem ten „zázrak“ objevila. Ne já, ale pan Dorn z Bavorska.

On tuhle metodu tedy vymyslel?
Ne tak docela. Jednou mu nějak luplo v zádech a už se nenarovnal. Po neúspěšném léčení se odhodlal jít za „napravovačem kostí“ do vedlejší vesnice. Byl to sedlák a napravoval zvířata a také lidi. Ten s ním udělal pár cviků, párkrát ho „podloubal“ a bolest přešla. Pana Dorna to tak zaujalo, že se sám začal tomuto „napravování“ učit. Vytvořil metodu, která je logická, jednoduchá a velice účinná.

Co je jejím základem?
Dalo by se říci, že „srovnání podvozku“. Téměř každý máme nestejně dlouhé dolní končetiny. Asi 2% lidí od narození, ostatní tuto anomálii získají v průběhu života špatnými návyky, jako např.překládání nohy přes nohu.

Hodit si nohu přes nohu je tedy škodlivé?
Dlouhodobě ano. Kýčelní kloub se uvolní z pouzdra a dochází k dalším, podružným problémům jako např. vybočení pánve. A tomuto stavu se musí přizpůsobit celá páteř. Člověka bolí za krkem, trpí migrénami,ale problém může být v jeho nestejně dlouhých končetinách.

Kde všude se dá Dornova metoda používat?
Dobré výsledky jsou při léčení skoliózy, lze ji použít při léčení kyfózy, lordózy, kostrče (pokud nebyla zlomená), vychýlených obratlů a také obratlů zapadlých. Tam se používají baňky na vytažení obratle ven. Ramena, lokte, kolena, zápěstí, prsty na končetinách, haluxy a mnoho dalších problémů se dá touto metodou odstranit nebo alespoň zmírnit.

Nebude mě to bolet?
Metoda je vyloženě jemná, nebolestivá, klient při ní plně spolupracuje, neboť veškeré posuny se provádí za pohybu klienta (na rozdíl od chiropraxe).Je neuvěřitelně jednoduchá a logická. Představte si, že zasouváte do sebe dvě trubky nebo dva konce hadice.Trochu s nimi otáčíte a zasouváte.

Pomáhá metoda všem?
Samozřejmě i zde existují kontraindikace, kdy se nesmí Dornova metoda používat. Například při těžké osteoporóze a artróze, kde by se tlakem mohl ošetřovaný obratel či kloub poškodit. Pokud jsou obratle srostlé nebo jsou na páteři výrůstky, je metoda neúčinná. Dále se nesmí provádět v těhotenství, při rakovině kostí, bezprostředně po úrazech. Při „ústřelu“je dobře několik dní počkat, až se bolest zmírní a svaly povolí.

Asi nejlepší je vždy konkrétní příklad – máte nějaké?
Tak třeba naražená kostrč. Na semináři, kde jsem měla ukázku Dornovy metody, za mnou přišla mladá žena. Upadla na náledí a narazila si kostrč. Tři měsíce nemohla sedět. Různá vyšetření nic neukázala. Srovnala jsem ji kostrč. Sedla si do křesla, vstala a zase sedla -nemohla věřit tomu, že to jde. Po třech měsících mohla bez bolesti sedět.
Rozdíl v délce nohou 2,5 cm. Kamarádka mojí vnučky měla o 2,5 cm jednu nohu kratší. Je jí 13 let. U lékaře dostala podpatěnku, aby se délky nohou vyrovnaly. Zjistila jsem, že má delší nohu vytočenou dovnitř, vybočenou pánev, celou páteř posunutou a samozřejmě skoliotické držení těla. Srovnaly jsme délku končetin, dostala za úkol denně provádět jednoduché cvičení s ručníkem na udržení kýčelního kloubu v pouzdře. Podpatěnku nepotřebuje. Teď budeme pracovat na posunuté pánvi. Obratle na páteři budeme dělat až poslední, protože srovnáním končetin a lopat pánevní kosti se zčásti dají do správné polohy sami. My už jen dorovnáme to, co se samo nenapraví. U mladých lidí, obzvláště dětí, to jde velice dobře.Čím je člověk starší, tím déle trvá,než se kostra napraví.
Dvě kadeřnice. Kadeřnice, která nemohla bez bolesti přes dva roky pořádně zvednout ruku, mi sice „vynadala“, že jsem ji „zrasovala“, ale v zápětí děkovala, že bolest v rameni po jednom ošetření zcela zmizela. Totéž bylo i s druhou kadeřnicí, která měla podobné problémy v horní části zad a v ramenou. Je to již dva měsíce, co u mne byly a obě svorně tvrdí, že se cítí báječně.
Operace kolena se zatím nekoná. Mám klientku, která byla před operací kolena. Přišla proto, abychom se pokusily udržet to druhé koleno a ona se na něj po operaci mohla spolehnout. Jelikož má artrózu 4.stupně, byla jsem velmi opatrná. Spíše jsem ji názorně ukázala, jak má s koleny zacházet a cvičit. Měla jsem ohromnou radost, když mi volala, že se cítí báječně, kolena jí nebolí a zvažuje, zda má vůbec na operaci jít. Nakonec se se svým profesorem dohodla, že zatím není operace nutná. Ani umělé klouby totiš nevydrží věčně.
Brnění rukou. Zdravotní sestra, které neustále nepříjemně brněly ruce, hlavně v noci. Po důkladném ošetření, kdy 3 dny myslela, že bude muset k neurologovi, se vše uklidnilo a od té doby nemá žádné problémy.
Pád do otevřeného kanálu. Moje učitelka mi přivedla na terapii mladé děvče. Před šesti lety spadla do otevřeného kanálu a hrozně se potloukla. Děvče mělo problémy s dýcháním, nesměla nastydnout, dusila se. Lékaři prohlásili, že se s tím nedá nic dělat, a že to bude horší a horší. Kromě několika zaražených obratlů na páteři měla také hodně do těla krční obratle. Po aplikaci baňky na krční obratel ve středu krční páteř se zhluboka nadechla: „já se můžu nadechnout, to je nádhera“. No a protože má šikovného tatínka, naučila jsem ho co má dělat s obratli na páteři i krku a jak používat baňky. Dnes je holčina po maturitě a je v I. ročníku na VŠ.

Je pravda, že se léčí dornovou metodou i neplodnost?
Srovnání kostrče není originální dornův cvik, ale je tak účinný, že jsme jej převzali. Je účinný v těch případech, kdy příčinou neplodnosti může být posunutá kostrč. Snad každý z nás někdy během života spadl na zadek. Pokud se kostrč posune dovnitř do těla, během let se kolem ní utvoří svalovina a okolní orgány jsou utiskovány. Pokud vrátíme kostrč do původní polohy, orgány znovu získají svůj prostor a je reálná naděje k otěhotnění.

Jste doporučeným terapeutem. Co to pro vás znamená?
Neustále se učit, učit....Proto ráda jezdím asistovat na kursy Dornovy metody k akreditované lektorce paní Zuzaně Prouzové. Pomáhám „nováčkům“ a sama získávám nové zkušenosti. Každé tělo je jiné, vždy se setkám s něčím novým. Je to úžasná zkušenost a nenahraditelná praxe.

Zuzana Prouzová není neznámé jméno..
Ona je úžasný člověk. Před lety měla těžkou autonehodu (říká, že se potkala s lokomotivou) a rok strávila po různých ústavech a rehabilitacích. Měla velké bolesti a diagnozu lékařů, že skončí na invalidním vozíku. V tu dobu hrála na varhany v Německu a hrozilo, že nebude moci svou práci vykonávat. Zaměstnavatel ji poradil, ať si zajde za Reinhild Isensee, která léčí Dornovou metodou. Ta ji dala dohromady. Paní Prouzová u ní absolvovala školu a sama pak začala tuto metodu vyučovat v České republice.

Jak se snáší Dornova metoda s ostatními léčitelskými praktikami?
Dá se kombinovat dobře s klasickými masážemi, Breussovou masáží, reiki, baňkováním, reflexní terapií a jinými metodami. Ideální je nejdříve klasická sportovní masáž, po níž svaly zvláční a lépe se pak pracuje s obratli. Někdy je svalstvo tak zatuhlé, že než vůbec začneme provádět Dornovu metodu, je lépe použít baňky, které svalstvo uvolní a prokrví. V některých případech je potřeba připravit klienta na „dornovku“ tlakovou masáží, mezi maséry někdy nazývanou „odkošťování“. Při této masáži se uvolní svaly a šlachy, které jsou jakoby přirostlé ke kostem a málo pohyblivé. Na konci „dornovky“ je velice příjemné aplikovat Breussovu masáž. Je to jemná, spíše hladivá masáž. Do páteře se vtírá třezalkový olej, který vyživuje kosti, klouby a hlavně ploténky. Páteř přikryjeme hedvábným papírem a celá záda dekou. Pak použijeme reiki nebo metodu magnetizace a klient zůstane odpočívat asi 10 min. Při relaxační hudbě někteří i usnou. Většina klientů odchází s „domácím úkolem“, od jednoduchých cviků na udržení kloubů a obratlů v napravené poloze, až po doporučené byliny k rychlejší detoxikaci těla. Každá masáž totiš uvolňuje toxiny a bylinky pomáhají tyto jedovaté látky rychleji vylučovat.

Myslím, že jste nám zodpověděla všechno důležité. Kdybych chtěla vědět víc, kde získám informace?
Na internetu, na adrese www.dornova-metoda.com . Na záložce Diskuse si můžete přečíst příběhy lidí i doporučení terapeutů. Ve stati Doporučení terapeuté si můžete najít toho svého podle kraje.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně „napravených“ lidí.
L. Panenková - Princip